Historie klubu

Odkaz na historii klubu Křepice

 

Křepice jsou středně velkou obcí na jižní Moravě, v okrese Břeclav. Ve své historii se mimo jiné proslavily také tím, že z Křepického návrší, byl pod vedením maršála Malinovského, veden hlavní úder při dobývání Brna ve druhé světové válce.
Nachází se zde také vzácná voda, Pramen sv. Gorazda a pramen Točka, která je vhodná i pro kojence.

pohlednice Křepic
znak klubu


        Historie

        V roce 1974 se pár nadšenců rozhodlo založit kynologický klub. Protože nás však bylo málo a neměli jsme žádné zkušenosti ve výcviku služebních psů, začali jsme chodit do klubu hustopečského. Tam jsme pod vedením velmi zkušeného výcvikáře p. Babáčka získali základní zkušenosti ve výcviku psů, stavbě překážek a organizování závodů a zkoušek. Dva roky jsme pěšky chodili 8 km do Hustopečí a cvičili své první psy, všechny bez prúkazů původu. Nejvíce zapálení kynologové, Tomáš Strouhal, Antonín Vintrlík, Václav Švanda a Václav Pokorný, se rozhodli založit svůj klub při Svazarmu Křepice.

zakladajici clenove
Zakládající členové zleva: V.Švanda, V.Pokorný, A.Vintrlík, V.Brychta, T.Strouhal,
K.Procházka a figurant L.Vintrlík po vítězném tažení z Pohořelic.

 

M.StrouhalováŠvandová
Naše 2 zakládající členky: M.Strouhalová na výstavě boxerů v Přelouči
a M.Chalupová (tehdy Švandová) kronikářka KK Křepice.


        Klub byl založen 27. 9. 1976 a měl 10 členů. Předsedou byl zvolen A. Vintrlík, výcvikářem T. Strouhal a hospodářem V. Pokorný. Tito tři kynologové se stali hlavní a trvalou oporou klubu a rozhodli se, na počest osvobození obce, pořádat soutěž ve výkonu služebních psů, od roku 1977, každoročně vždy začátkem května.
Nejdříve se tato soutěž jmenovala Pohár osvobození, když však po tři roky za sebou Křepické družstvo ve složení Pokorný, Strouhal, Vintrlík zvítězilo a pohár se stal majetkem naíeho klubu, pořádáme od roku 1980 tuto soutěž pod názvem Křepický pohár. Je to soutěž jednotlivců. Prvním vítězem se stal domácí psovod Vintrlík, po dvou následujících letech Strouhal. Soutěže byly pořádány pod záštitou MNV Křepice a JZD V. Němčice.

vítězové Křepického poháru
3 roky po sobě psovodi zleva Pokorný s Aronem, Strouhal s Aretem a Vintrlík s Mugem
obhájili putovní Křepický pohár až jej definitivně získali.


        Mimo tuto květnovou soutěž organizují křepičtí kynologové každoročně na podzim masové zkoušky. Tradicí se stává také závod záchranných psů v březnu a naši psovodi vítězí také v jiných klubech, v roce 1978 vyhráli psovodi Pokorný, Strouhal a Vintrlík závod družstev v Pohořelicích, Vintrlík zvítězil také v krajském závodě v Brně, Strouhal v roce 1980 v Jihlavě a v Praze.

praha

Cassiova vítězství v Jihlavě a Praze byla velmi cenná.

         
         Během prvních deseti let složili křepičtí psovodi se svými psy 56 masových a 6 vrcholových zkoušek. Zúčastnili se 135 závodů včetně celostátních soutěží. Získali celkem 46 vítězství a 54 druhých a třetích cen. Pět psů vycvičili pro armádu a založili chovnou stanici, z níž odchovali tři vrhy štěňat.
Největších úspěchů dosáhli naši psovodi na soutěžích záchranných psů. Josef Novotný s fenou Bora-Marko v roce 1982 získal titul Jihomoravského přeborníka a hned poté se stal přeborníkem České republiky v Teplicích.

mistr CSR Novotny
Mistr ČSR Novotný s fenou Nely při ukázce v Brně.


        V r. 1983 na úspěchy našich záchranářů navázal T. Strouhal s boxerem Cassiusem - vavřínový věnec. Třetím místem v republikové soutěži v Brně v roce 1984 se stal přeborníkem Jihomoravského kraje. V roce 1985 opět získal titul přeborníka JMK a titul přeborníka ČSR v České Skalici. Spolu však tito dva psovodi získali ještě několik medailových umístění jako členové jihomoravského družstva záchranářů na soutěžích ČSR a ČSSR. Strouhal se stal nejúspěšnějším sportovcem svazarmu ČSR za rok 1985.

stupně vítězů
Na mistrovství ČSR v roce 1985 v České Skalici zvítězil T.Strouhal se psem Cassiem,
J.Novotný skončil třetí.

 

diplom Tomáše Strouhala


        V oblasti budovatelské činnosti členové našeho klubu také nezaháleli. Hlavně v začátcích své činnosti za materiální pomoci MNV Křepice a OV Svazarmu Břeclav si postavili klubovnu, navezli, odvodnili a urovnali výcvikový prostor, kde dříve býval močál, postupně vysázeli okrasné keře, vybudovali dvacet kotců, oplocení, překážky a mnoho dalších úprav. Na svém cvičišti + akce "Z" odpracovali celkem 10 540 brigádnických hodin. Neméně pestrá byla i oblast mimovýcviková. V plánu práce na každý rok měli také získávání dárců krve. Máme ve svém středu jednoho nositele stříbrné plakety Dr. Jánského a celkem naši členové darovali krev 47x. Každoročně se zúčastňujeme oslav 1. máje v Hustopečích i se svými psy. Nejlepší psovodi provádějí ukázky z výcviku psů a tím propagují kynologii. Od svého založení si vedeme kroniku (pí Švandová). Ve svém středu máme 2 ženy ale nedaří se nám získávat mládež. V tomto období přišli noví členové: Z. Horák, Fr. Mrkvica, R. Grolichová, R. Vintrlík a K. Zoubek.

        V roce 1987 při zemětřesení v Arménii odjížděli se svými psy zachraňovat lidské životy Novotný s Gastonem a Strouhal s Cassiusem, jejich cesta však skončila na letišti v Praze, pro uzavření již postižené oblasti. V roce 1993 Novotný s Gastonem nalezl zasypaného horníka v dolech Rožínka - bylo to více než 900 metrů pod zemí.

Tak to byla zpráva o prvním desetiletí činnosti klubu.

svátek práce

1 máj
Také jsme každoročně slavili Svátek práce.

Nosislav
kaduk
Ukázka pro děti v Nosislavi, Strouhal, Pokorný, Horák, Vintrlík

osožáci
Ani ozbrojeným složkám železnic se nepodařilo přerušit spanilou jízdu tří křepických kynologů.

psipohár
Aron, Aret a Mugo Za tento pohár věnovaný MNV Křepice stálo za to bojovat.

zahájení 3 ročníku
Nástup závodníků, bývála velká účast.

návštěvnost
Taková byla divácká účast.

skládka
stavba
Ze skládky byl za rok cvičák i s klubovnou.

kódl
Vintrlík, Pokorný, Procházka,  naši vítězové v Břeclavi a Pohořelicích.

        Křepický pohár byl ukončen v roce 1989 pro nedostatek finančních prostředků.

        V roce 1990 jsme začali pokukovat za hranice ČSSR. V roce 1992 Strouhal s Amádeem a Novotný s Gastonem byli členy vítězného družstva na mezinárodním mistrovství Rakouska záchranných psů.

Novotný
Rakousko Novotný.

 

Strouhal
Rakousko Strouhal.


        V roce 1993 Strouhal vybojoval postup na ME boxerů IPO3 do Francouzského Sochaux kde v následujícím roce skončil osmý.

        V roce 1994 na mezinárodním mistrovství Rakouska záchr. psů za účasti 85 psů skončil Strouhal pátý a Novotný devátý.

tata

Elitní družstvo záchranářů ČSR - Rakovník 1994, Strouhal s Amádeem druhý zleva

 

horák
Konečně a zrovna čtyři mládežníci, v r. 1994 přibyli: Martin Horák s Borkou.

 

mara
Marek Rouzek s Hesem.

 

jenik
Jan Pešťál s fenou Hesi.

 

morák
A Petr Moro s Arnym. Uvidíme kam to dotáhnou.


        V r. 1995 Strouhal s Amádeem na mistrovství ČR v Č. Budějovicích 2. místo záchranných psů, mistrovství ČR boxerů IPO3 1. místo a postup na ME do Itálie, páté místo na ME stopařů dle FH2 v Bílé Hoře. Na MS záchranných psů v Rakouském Salzburku skončil Strouhal s Cycasem sedmý a ve Vídni pátý.

salzburg
MS záchranných psů v Rakouském Salzburgu, Strouhal s Cycasem.

Řím
ME v Římě, Strouhal třetí.

        V r. 1996 Novotný s Gastonem na mistrovství ČR záchranných psů v Hustopečích 3. místo, Strouhal s Amádeem šestý, spolu pak vítězství v družstvech.

vitezne druzstvo
Vítězné družstvo při nástupu v Hustopečích, Strouhal, Novotný, Országh.

 

Filípek

Nový člen, Přemysl Filípek s fenou Gesi.

Strouhal s Amádeem na MR boxerů 1. místo, postup na ME v Praze kde se stal mistrem evropy IPO3 boxerů a mistr v obranách.

 

me

ME boxerů v Praze, uprostřed Strouhal s Amádeem.

        Tak to bylo prvních 20 let činnosti klubu.

        Rok 1997, letos začínají závodit mládežníci a dokazují že "Křepická kríf není žádná polífka".
První byl vylučovací závod ve Velkých Němčicích kde Martin Horák s Borkou zvítězil, Marek Rouzek s Hesem byl druhý a Jan Pešťál s Hesi třetí. Druhé kolo bylo v Brně, Horák s Borkou první, Rouzek s Hesem pátý.
A konečně na mistrovství Moravy mládeže v Jihlavě, Horák s Borkou první a Rouzek s Hesem druhý, což jsou výsledky skutečně vynikající a hochům patří poděkování od starosty.

vitezove

Vítězný Horák, druhý Rouzek.


tri1

Křepické kynologické naděje, zleva Pešťál ZV1, Rouzek ZV2, Horák ZV2.


Na ME boxerů v německém Hagenu si nás Čechy po loňském úspěchu v Praze pohlídali a nejlepší Strouhal s Amádeem skončil na 10. místě.
Doma potom Strouhal v Hluboké nad Vltavou první, ve Všechovicích druhý a v Plzni na MR boxerů první.
V Praze se pak Amádeus stal potřetí rok za sebou absolutním vítězem a tím držitelem putovního poháru, historicky cenněného Justitzova memoriálu. Neoficiálně prvním poválečným držitelem a tento pohár je definitivně v Křepicích.

        Rok 1998, Strouhal s Amádeem v Plzni 1. místo a 8. místo v Italském Castano Primo, Milano. V osmi letech Amádeo končí závodní činnost.

stan

Itálie 98, zleva Žáčková, Malý, Strouhal, trenér Sedlák.


Tento rok byl úrodný na zkoušky, Z. Horák 7 zkoušek, M. Horák 4, Novotný 4, Moro 2 + figurantský kurz, Rouzek 2, Pokorný 2, Filípek 3 + fig. kurz a Strouhal s novým psem Dragem 10 zkoušek.

amadeo

Drago, Amádeo.


zhorak

Dlouholetý člen Zdeněk Horák s rodinou se stěhuje do V. Němčic, přejeme hodně úspěchů.


        Rok 1999 byl odpočinkový, provedli jsme jednu ukázku k MDD v Nosislavi a jednu k oslavám 650 let založení naší obce.

        V roce 2000 závodí jen Strouhal s Dragem a dotáhl to až na MR NO Příbram, 16. místo.
Drago se zranil a po úraze dělá jen stopy, Rýmařov 3., Třeboň 10. a Lipník 3. místo, celkově 3. místo a postup na MS do Finska. Toto MS se nekonalo pro slintavku a kulhavku.

fil
rou

Naši skalní figuranti, nahoře Filípek, dole Strouhal a Rouzek.


       V roce 2001 slavíme 25 let od založení, máme 11 členů, již desátým rokem je předsedou klubu pan Václav Pokorný.

pok

Václav Pokorný.


Strouhal s Dragem se stal mezinárodním mistrem Rakouska záchranných psů stopařů, kde zvítězil jak ve stopách, tak celkově.
V Žernově, Rýznburk obsadil 3. místo, v Lipníku nad Bečvou 3. místo.

        Rok 2002

tlupa
ctyri

Ukázky pro děti na starém cvičišti.


Strouhal s Dragem v Oticích na MR záchranných psů zvítězil, v Třeboni také zvítězil, v Lipníku nad Bečvou obsadil 5. místo, postup na MS ZP do Maďarska.
4-7.7. Budapešť, MS ZP, Drago se stal dvojnásobným mistrem světa v jednotlivcích a družstvech.

tata

        Rok 2003, MR ZP se tentokrát konalo v Křepicích, zvítězil Strouhal s Dragem, postoupil na MS do Dánska kde byl druhý, další jaho výsledky, Třeboň 4, Chodov 3, Rýmařov 6. místo.

 cact
Za vynikající výsledky získal Strouhal s Dragem titul Šampion CACT ve výkonu ZP.

        Rok 2004, Strouhal s Dragem na MČR ZP v Pardubicích obsadil ve stopařích 2 místo, postup na MS do Německa, 1-4.7. ve Wittstocku, opět dvojnásobným mistrem světa jak v družstvech tak v jednotlivcích.
 
psovod04
Za vynikající výsledky získal Strouhal s Dragem titul psovoda roku 2004.

V tomto roce začínáme budovat nový cvičák

bouda
belous
cip
Práce, práce, prácinka, byla naše milenka. Odpracováno 812 brigádnických hodin.

        Rok 2005, dne 7.5. proběhlo slavnostní otevření nového cvičiště, po 20 letech jsme se stěhovali ze starého cvičáku, odpracováno 1100 brigádnických hodin.

starosta
pok
nek
zast
Uskutečnili jsme den otevřených dveří pro veřejnost s ukázkou výcviku psů,
 kde jsme se chlubili, radovali a oslavovali.

5.6. jsme uskutečnili první zkoušky na novém cvičišti.

nast

Z našich členů tuto zkoušku složili: Dana Relichová, David Bílek, Tomáš Strouhal, byli jsme pochváleni od rozhodčího za nové, kvalitní cvičiště, dobrou organizaci i za přesnou práci figuranta.
Strouhal s Dragem na mistrovství MSKS 3. místo a MR záchranných psů 2. místo a postup na MS do Francie.
Toto bylo zrušeno a tak jsme nikam nejeli.

        Rok 2006, letos slavíme 30 let a máme 17 členů.
T. Strouhal s Dragem zvítězili na Bohemia Cupu v Horním městě u Rýmařova. Ve velmi těžkých povětrnostních podmínkách postoupili na MS do Švýcarska jako jediní čeští zástupci ve stopách.
13.5. na mistrovství MSKS stopařů v Rýmařově Strouhal s Dragem zvítězili.
19-26.6. na MS ve Švýcarském Landguartu vybojovali bronzovou medaili, Drago má 10,5 roku a končí závodní činnost.Stupně vítězů, v pozadí Švýcarské Alpy.


Náhorní planina, stopa vedla pro nedostatek terénu 3x přes asfaltovou silnici, 6km od Lichtenštejnského Vaduzu.


Nepříjemný materiál dělá psům potíže, v pozadí čekají další překážky.

14.10. zkoušky v Křepicích dle NZŘ složili Tomáš Svrček, P. Filípek, T. Strouhal.


Takhle cvičíme na našem pěkném cvičáku, je to radost zde pracovat.

        Rok 2007,
26.5. Nekvapil s Akimem vybojoval 1. místo v Žirovnici, stal se mistrem ČR ve svém plemeni - Švýcarský bílý ovčák.


Akim
 

Opět Akim, světový vítěz IPO 2, blahopřejeme.
 
Na výroční členské schůzi 21.12.07 byl zvolen nový předseda David Bílek, žezlo mu po mnoha letech předal Václav Pokorný, děkujeme.


Náš nový předseda.
 

A náš dosavadní předseda.


Petra Vintrlíková obsadila ve vylučovacím závodě mládeže v Tovačově dne 26.5. 3. místo v ZVV1
 
19-20.5. jsme uspořádali vylučovací závod na MS záchranných psů stopařů.  Postup si vybojoval Jan Fekar z Olomoucké záchranné brigády, zajistil si nominaci na MS do Rakouska.
Posuzoval pplk Vilém Babička ze Žatce.
P.S. za 2 měsíce tento závodník uspěl v Rakousku a získal titul mistra světa.


Do Křepic přijelo 10 závodníků ze všech koutů republiky.
 
Tento rok jsme měli opravdu sportovně bohatý, uspořádali jsme dvoje národní, jedny mezinárodní zkoušky a vylučovací závod na MS záchranných psů stopařů.
Během roku zkoušky složili: P. Vintrlíková 1, Bílek 1, Filípek 2, Nekvapil 3 a Strouhal 6 zkoušek.

        Rok 2008, Akim opět boduje.


14.6. Nekvapil s Akimem 1. místo  vŽirovnici.

29.3. zkoušky dle NZŘ, složili Strouhal a Pokorný
17.5. Strouhal s Axem ve Spáleništi na Šumavě vybojoval postup na MS do Chorvatského Samoboru.
Bohužel ze samotného závodu MS byl diskvalifikován pro "nevhodnou" výstroj psa.
24.5. P. Vintrlíková vybojovala ve vylučovacím závodě mládeže 2. místo.
20.9. v Křepicích dle NZŘ uspěli Strouhal, Pokorný, Filípek, Bílek, Vintrlíková a Relichová.
11.10. Strouhal s Axem v Hradci Králové vybojoval 2. místo.
24.10. Strouhal obsadil 3. místo na MSKS Bartošovice.
V cizích klubech složili zkoušky: Strouhal 2x, Filípek, Relichová a Nekvapil 1x.
V jarních měsících nás vichřice Ema připravila o střechu i s krovy.

Po 10ti letech máme opět nadějnou mládežnici P. Vintrlíkovou, která získala 25-26.10 v Hustopečích na mistrovství MSKS mládeže 1. místo a titul mistryně mládeže MSKS.        Rok 2009,
12.4. Křepice dle NZŘ uspěli Pokorný, Bílek, Vintrlíková, Relichová, Vaněk.
18-19.4. Filípek na MSKS v Hlohovci vybojoval 22. místo.
8.5. Strouhal s Axem v Horní Skotnici obsadill 5. místo.
6.6. Nekvapil zvítězil v Chlístovicích.
19-20.9. Strouhal na MSKS v Břeclavi obsadil 5. místo.

Fotky ze zkoušek 2009